Yorum Backlinkler SEO ‘da Etkili Midir?

Yorum backlink çeşitli web sitelerindeki yorum alanlarında ilgili içeriklerle ilgili düşüncelerinizi paylaşmak ve Adınızı, web sitenizin adresini bırakmak suretiyle yapılır.

Yorum backlinklerle ilgili bilmeniz gereken her şeye bu içerikte yer vermeye çalıştım. Lütfen sonuna kadar okuyarak yorum backlink alınmalı mı, nasıl veya nereden alınmalı gibi detayları öğrenmeye çalışın.

Hatırlatma -> Şefin özenle hazırladığı site içi SEO çalışmaları da içeren güçlü ve son derece kaliteli backlink paketleri web sitenizin arama motorlarından çok daha fazla organik trafik çekmesine yardımcı olabilir.

Yorum Backlink Nedir?

Yorum backlink, özellikle içerik üretimi yapan web sitelerinde içerik sayfasının hemen altındaki yorum kutusuna adınızı ve web sitenizin adresini bırakmak suretiyle yapılan bir geri bağlantı türüdür.

Yorumunuz onaylandığında adınız üzerinden bir adet nofollow backlink almış olursunuz. Bu tür geri bağlantılar UGC yani kullanıcı tarafından oluşturulduğundan doğrudan Google sıralamalarına bir etkisi olmadığı bilinmektedir.

Yine de, yorum alanlarından gelen backlinkler doğru uygulandığında SEO ya dolaylı olarak katkısı bulunmaktadır.

Tavsiye içerik: 13 Adımda Backlink Alımı Nasıl Yapılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

Web Sitelerinde Neden Yorum Alanı Var?

Yorumlar, kullanıcıların sayfa ile etkileşim kurduğu, görüş ve düşüncelerini paylaştığı özel alanlardır.

İçerik sitelerinde makale altında yer alan yorum formlarına adınızı, e-posta adresinizi ve içerikle ilgili görüşlerinizi ekleyebiliyorsunuz.

E-posta adresiniz görünmez fakat adınız ile yaptığınız yorum dışarıdan görünebilir. Elbette burada yorumun onaylanması da gerekiyor, zira yorumunuz onaylanmadan doğrudan çöp kutusuna da gidebilir.

Google, yorumları bir bakıma sosyal sinyal olarak değerlendiriyor ve eğer bir sayfa çok sayıda ilgili ve kaliteli yoruma sahipse bunu içerik kalitesine yönelik bir işaret olarak kabul ediyor.

Kimse beğenmediği bir sayfada durup yorum yapmayacağından, yorumların web sayfalarının kullanıcı beklentilerine cevap verdiğine bir işaret olduğunu düşünebiliriz.

Peki yorum alanından verilen backlinkler, yorumların yayınlandığı web sitesine zarar verebilir mi? Hayır, sakıncalı sitelere binlerce link çıkışı olmadığı sürece zarar vermeyecektir.

Yorum Backlinkler SEO için Faydalı mıdır?

Yorum alanından alınan backlinkler genel olarak doğrudan web sitenizin sıralamalarına etki etmez. Bunun en büyük nedeni, bu backlinklerin botlar tarafından otomatik olarak oluşturulabilmesidir.

Yorum alanından gelen backlinkler öncelikle UGC (user generated content) özelliğindedir yani hem analiz araçları hem de Google bu tür backlinklerin kullanıcılar tarafından oluşturulabildiğini bilmektedir.

Ek olarak, bu tür geri bağlantılar %95 oranda nofollow özelliktedir yani sayfa otoritesi geçirmemektedir. Bu da backlinkin etkisini büyük oranda azaltmaktadır.

Aynı sayfada yorum yapan onlarca kişi olabileceğini de dikkate alırsak, zaten çok az olan sayfa otoritesi geçişi bu siteler arasında bölüştürüldüğünde katkısının neredeyse sıfır olacağını düşünebilirsiniz.

Bu bilgilerden yola çıkarak, yorum backlinklerin SEO açısından kayda değer bir etkisi olmadığını söyleyebiliriz fakat doğru kullanıldığında dolaylı olarak yardımı dokunabilmektedir o konuya da geleceğim.

Yorum Backlink Programları ile Backlink Kasmak İşe Yarar mı?

GSA Ser, Senuke gibi otomatik backlink kasma programları ağırlıklı olarak otomatik onaylanan yorum backlink listelerini kullanmaktadır.

ScrapeBox gibi araçlarla oluşturulan on binlerce yorum backlink barındıran listeler kullanılarak çeşitli katmanlı yapılar oluşturulmakta ve bu şekilde SEO da sonuç alınacağı düşünülmektedir.

Yıllardır sektörün içinde olan biri olarak size şunu net bir şekilde söyleyebilirim, SEO ve backlink çalışmalarında kestirme bir yol bulunmamaktadır.

Bu tür black hat backlink inşası teknikleri en iyi ihtimalle sonuç vermeyecek, eğer fazla zorlarsanız web sitenizin arama motorlarından banlanması ile sonuçlanacak bir süreci başlatacaktır.

Yorum backlinkler, bu tür sistemlerde çok yoğun olarak kullanıldığından zaten Google tarafından uzunca bir süredir dikkate alınmıyor. Bunu sahadaki tecrübelerimiz de doğrulamakta.

Yorum Backlinklerden Nasıl İstifade Edebilirim?

Yorum backlinkler doğru kullanılırsa SEO sürecine dolaylı olarak katkı sağlayabilir bundan yukarıda söz etmiştim. Burada ne demek istediğimi ayrıntılı olarak açmak istiyorum.

Özellikle ziyaretçi trafiği yüksek popüler sitelerde, insanlar her yazıda başkalarının düşüncelerini öğrenmek adına yorumları okumayı seviyor.

Bu web sitenizin tanıtımı için güzel bir fırsatı da beraberinde getiriyor. Özellikle aynı sektörden kaliteli sitelerde güzel ve faydalı bilgiler içeren yorumlar yaparsanız insanlar sizin kim olduğunuzu ve web sitenizde hangi hizmetleri sunduğunuzu merak ederek web sitenize tıklayacaktır.

Zaten backlinklerin isim üzerinden gelmesinin esprisi de budur. Boş yere anahtar kelimeye backlink almaya çalışarak SPAM yapmayın, yorumunuzun onaylanma ihtimalini azaltmış olursunuz.

Adınızı yazın ve web sitenizi ekleyin, değer katan kaliteli bir yorum yaparak insanları web sitenize çekmeye çalışın.

Yorumunuzu yayınlayacak web sitesine hitaben, “son derece faydalı bir içerik olmuş ben de benzer bir içerik yazdım ve şu konulara ayrıntılı olarak değindim, bu içerikten de çok istifade ettim ve en kısa zamanda güncelleme yapacağım” diyebilirsiniz.

Böyle bir yorumun onaylanacağından ve web sitenize verilen backlinkin de silinmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Diğer okuyucuların web sitenizi ziyaret etme olasılığı da bu şekilde artacaktır.

Otoriter Sitelerden Yorum Backlink Almak İşe Yarar mı?

Yüksek PA / DA gibi metriklere sahip kaliteli sitelerden yorum backlink almak eğer web siteniz ile aynı nişte ise online görünürlüğünüzü artırma noktasında katkı sağlayacaktır.

Bunun dışında, otoriter sitelerden backlink almanın doğrudan bir katkısı yoktur. Hatta, çoğu yüksek metrikli web sitesinde yorum kısmı bu nedenle spamlandığından dolayı web sitenizin sıralama kaybetmesine de yol açabilir.

SPAM içermeyen, ilgili yorumların yer aldığı sektörünüzle ilgili kategorilerdeki web sitelerinde yorum yaparak ziyaretçi çekmeniz, sitenizi tanıtmanız her zaman faydalıdır.

Yorum Backlinkler Zaman Kaybı Mıdır?

Size tavsiyem, yorum backlink edinmek için özel bir çaba sarfetmemeniz olacaktır. Çünkü bu tür geri bağlantılar Google sıralama algoritmasının bir parçası değildir, herkes tarafından kolayca oluşturulabilirler.

Zamanınızı daha çok içerik üzerinden backlink alabileceğiniz kaliteli kaynaklara ayırın. Bin tane yorum backlink alsanız hiç bir faydasını görmezsiniz fakat web sitenizle aynı konuda hizmet veren bir siteden alacağınız yalnızca bir adet makale içi backlink tek başına ilk sıralara gelmenizi sağlayabilir.

SONUÇ

Bu yazıda yorum backlinklerle ilgili merak ettiğiniz sorulara yanıt vermeye çalıştım. Eğer cevabını bulamadığınız bir sorunuz varsa yorum alanından sorabilirsiniz. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için kaliteli backlink çalışmalarına ihtiyaç duyarsanız backlink şefi olarak her zaman hizmetinizde olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir