Profil Backlink Nedir?

Profil backlink nedir, Google sıralamaları üzerinde bir etkisi var mıdır? MOZ DA veya Ahrefs DR değeri yüksek otoriter profil backlinkler SEO açısından faydalı mıdır?

Bu yazıda, son yıllarda çok sık karşımıza çıkan profil backlink konusunu masaya yatıracağız. Backlink kalitesi için aradığımız kriterlerin bu tür backlinklerde olup olmadığını da mutlaka irdeleyeceğiz.

Profil Backlink Nedir?

Profil backlink, aslında bir üyelik profili sayfası üzerinden alınan backlink türüdür. Genelde otoritesi yüksek web sitelerinde kayıt açılarak bio, about me veya profile gibi alanlardan backlink elde edilmeye çalışılmaktadır.

Bu tür backlinklerin en büyük faydası, çeşitlilik sağlamak ve Ahrefs gibi araçlarda domain rating değerinin yükselmesine yardımcı olmaktır.

Yorum backlinklerin aksine, profil sayfalarından yüzlerce binlerce farklı web sitesine çıkış yapılmadığından profil açarak backlink almanın hiç bir sakıncası yoktur. Google, da bir web sitesi sahibinin, anchor text üzerinden olmamak kaydıyla farklı mecralarda web sitesinin linkini bırakmasını internette tanınır olmaya yönelik bir çalışma olarak değerlendirmektedir.

Hatırlatma : Backlink paketlerimizde kaliteli profil geri bağlantılara yer vererek Google arama sonuçlarında web sitenizin daha iyi performans göstermesine yardımcı oluyoruz.

Örnek : DR 96 Microsoft Profil Backlink

profil backlink nedir

yukarıdaki örnekte Microsoft ‘tan alınan bir profil backlink örneği görüyorsunuz. Oldukça otoriter bir backlink olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Ahrefs ile bu URL nin DR (domain rating) değerini de ücretsiz olarak bir kontrol edelim, bakalım 100 üzerinden backlink otorite gücü kaç?

dr 96 profil backlink örneği

Evet yukarıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz üzere DR 96 gibi oldukça yüksek bir domain rating değerine sahip.

Profil Backlinklerin Google Sıralaması için Faydaları

Genelde, bu tür profil sayfaları Google tarafından indekslenmemektedir hatta platform profil sayfalarını Google indeksine kapatabilmekte.

İndekslenmemesi aslında bu sayfada içerik olarak bir değer olmadığını ortaya koymaktadır. Biliyorsunuz arama motorlarının bir sayfayı indekslemeye değer görmesi ancak kaliteli ve orijinal içeriklere sahip olursa mümkün olmaktadır.

Peki profil sayfalarının indekslenmemesi, bu profil sayfalarından alınan backlinkleri değersiz mi yapıyor, cevap, hayır. Bu backlinkler hiç bir değer taşımıyor değil, bana göre, gerek backlink çeşitliliği sağlama gerekse otorite akışı noktasında profil backlinkler etkili.

Fakat, bu tür backlinkler tek başına sıralamanızda dramatik artışlara neden olmayacaktır. Eğer web siteniz hedef anahtar kelimede ilk 100 içerisinde sıralanıyorsa bir miktar yukarı hareket görmeniz gayet olasıdır. Bunun dışında beni alır 75. sıradan 6. sıraya getirir sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Bu tür backlinklerin böyle bir sıralama etkisi yoktur. Yine de mutlaka backlink çalışmalarında yer verilmeli ve bu sayede hem link çeşitliliği hem de gereki otorite akışı sağlanmalıdır.

Profil Backlinkler Neden İndekslenmiyor?

Profil backlinlerdeki en büyük sorun bu backlinklerin geldiği sayfaların Google tarafından indekslenmemesidir. Eğer Google, bu sayfaların kullanıcılara bir değer ifade edeceğini düşünseydi indeksleyecekti.

Demek ki burada sorunun temel nedeni, profil backlinklerin kendisi değil, sayfanın içerik bulundurmaması dolayısıyla indekslenmeye değer bir şey olmamasıdır.

Peki, Google bu profil sayfalarını nasıl indeksler? Bunun için çeşitli pratik çözümler mevcut. Elbette yine de bunların işe yarayacağının bir garantisi yok.

Bu tür backlinkleri indeksletmenin ilk yolu youtube ‘da bir video yayınlamak ve videonun açıklama kısmına profil linkleri eklemektir. Kısa sürede indeks alacaktır.

Bir diğer çözüm ise, medium.com üzerinde bir makale yayınlamak ve makalenin içerisinde bu backlinkleri serpiştirmektir, bir süre sonra linkleriniz indekslenecektir.

Buna benzer farklı indeksletme yöntemleri de bulabilirsiniz. Fakat, indekslenmemesi backlinklerin web sitenize hiç bir faydası olmadığı anlamına gelmemektedir.

Profil Backlinkler Dofollow mu? Nofollow mu?

Bir backlinkin dofollow veya nofollow olması aslında sayfa otoritesini geçirmesi ile ilgilidir.

Eğer bir backlink nofollow özelliğine sahipse, sayfa otoritesini geçirmeyecektir bu durumda sahip olduğu backlink gücünü de tam olarak aktaramayacaktır.

Profil sayfalarında oluşturulan backlinkler ise genel olarak nofollow özelliğe sahiptir, yine de bir miktar otorite akışı sağladığını söyleyebiliriz.

Fakat, profil sayfası üzerinden dofollow link alabiliyorsanız bu elbette SEO açısından çok daha değerlidir.

Yine de, bu geri bağlantı türünden tek başına mucizevi sonuçlar beklememeniz gerektiğini unutmayın. UGC yani, user generated content kapsamında değerlendirilebilen bu tür bağlantılar backlink stratejinizin çatısını oluşturmamalıdır.

Sonuç olarak, profil backlinkler; güçlü ve doğal bir backlink profili inşa ederken yer verebileceğiniz zararsız geri bağlantı türleridir.

Bu tür linkler çeşitliliğin sağlanması ve site otoritenizin artışına katkı sağlaması bakımından kıymetlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir