5 Adımda Otoriter Backlink Nedir?

Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için web sitelerimizi hem site içi hem de site dışı SEO parametrelerini dikkate alarak optimize etmemiz gerekiyor.

Otoriter backlink inşası site dışı SEO çalışmalarının ağırlıklı bir bölümünü oluşturduğundan güçlü bir backlink profili olmadan Google ve diğer arama motorlarında özellikle rekabetli arama sorgularında iyi bir sıralama almak oldukça zor.

Fakat her backlink de kalite ve etki bakımından eşit değildir. Hiç bir işe yaramayan kalitesiz, çöp backlinkler olduğu gibi, zarar veren, Google sıralamalarınızı alt üst edebilecek toksik backlinkler de vardır.

Daha önce burada backlink alımı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı kriterlerden söz etmiştim. Bu kriterler arasında backlink otoritesi de bulunuyor.

Otoriter backlinkler üzerinde ayrıntılı olarak durulması ve doğru anlaşılması gereken bir konu çünkü otoritenin MOZ DA veya Ahrefs DR gibi metriklerden ibaret olmadığını anlamamız gerekiyor.

Otoriter backlink aşağıdaki özelliklere sahiptir:

1. Çok Sayıda Kaliteli Backlinke Sahip Olma

Bir backlink eğer otoriterse çok sayıda farklı ve ilgili sitelerden backlinke sahip olmalıdır. Örneğin hepsiburada.com gerçekten otoriter bir sitedir ve binlerce farklı alan adından doğal ve güçlü backlinklere sahiptir.

Çok sayıda backlink yerine az sayıda kaliteli backlink de otorite için yeterli olabilir. Sadece backlink sayısının tek başına bir anlam ifade etmediğini bilin.

2. Güçlü Konu Otoritesine Sahip Olma

Konu otoritesi (topical authority) güçlü bir kalite faktörüdür ve bir web sitesinin kendi alanında konulara ne kadar hakim olduğunun bir göstergesidir.

Konu otoritesini artırmak için ana konu etrafındaki irili ufaklı tüm alt konu başlıklarına web sitenizde yer vermeniz gerekir, aranma hacmi kaygısı olmaksızın amaç olabildiğince konunun alt bölümlerine de hakim olduğunuzu arama motorlarına göstermektir.

Dolayısıyla otoriter bir backlink için ancak alanında çok fazla içerik üretmiş konuya hakim web sitelerinden gelmektedir.

Bu konuyu biraz daha açacak olursak, iki farklı web sitesi olduğunu düşünelim, birinci web sitesi 100 kaliteli içeriğe sahip olsun, diğer web sitesi yalnızca 5 kaliteli içeriğe sahip olsun. Daha fazla içeriğe sahip olan web sitesinin konu otoritesi daha fazladır dolayısıyla da bu siteden alacağınız backlink çok daha değerlidir.

3. Marka Bilinirliğine Sahip Olma

Backlink alımı yapacağınız web sitesinin belli bir marka değerine sahip olması, popülerliği ve kullanıcılar tarafından bilinir olması önemli bir otorite işaretidir.

Örneğin, milliyet.com.tr , hurriyet.com.tr gibi marka değeri olan dev haber sitelerinden backlink aldığınızda bu siteler hem Google gözünde hem de arama motoru kullanıcıları nezdinde popüler olduğundan çok daha etkilidir.

4. Yoğun Organik Trafiğe Sahip Olma

Otoriter bir web sitesi, doğal olarak pek çok anahtar kelimeden sıralama alacağı için aynı zamanda yoğun bir organik trafiğe de sahip olmalıdır. Backlink alacağınız web sitesinin hiç ziyaretçisi olmaması veya herhangi bir anahtar kelimede sıralama almamış olması kalitesiz olduğunu gösterir.

Böyle bir durumda MOZ DA değeri veya Semrush AS değeri ne kadar yüksek olursa olsun bu web sitesi otoriter bir backlink kaynağı değildir.

5. Çok Sayıda Backlink Çıkışı Yapmamış Olma

Bir web sitesinin çok sayıda farklı web sitesine çıkış yapmış olması, backlink satışı için oluşturulmuş olabileceği düşüncesini akla getirmelidir. Böyle bir siteden alınan backlinkin Google sıralamaları üzerinde etkili olamayacağı bir gerçektir.

Gerçek bir web sitesinde ancak ilgili diğer sitelere backlink çıkışı yapılır, ilgisiz, alâkasız gereksiz sitelere her içerikten link verilmesi zaten bir süre sonra SPAM a düşmesine neden olacaktır.

Otoriter backlinklerin sahip olması gereken diğer nitelikler arasında, kalite, devamlılık, hacklenmemiş siteden gelme gibi maddeler de sıralanabilir.

Ek olarak, web sitenizin Google ‘da üst sıralara çıkması için gerçekten kaliteli ve üst düzey backlink paketleri arıyorsanız mutlaka iletişime geçin. Özenle hazırlanmış hibrit paketlerimiz en iyi sonuçları almanızı sağlayacaktır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Daha fazlası için Şefi takip etmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir