Haber Sitesi Backlink Nedir?

Haber sitesi backlink, genelde tanıtım yazısı veya news kayıtlı haber sitelerinden tanıtım yoluyla backlink alımı olarak da bilinir. Bu içerikte bu backlink türünün artılarını ve eksilerini, dikkat edilmesi gereken önemli noktaları ele alacağım.

Backlinkler, web sitenizin dış dünyada bilinirliğinin artmaya başladığının önemli işaretlerinden biridir. Bu nedenle çoğu zaman backlink ile site dışı SEO kavramları birbiri yerine kullanılır.

Bir web sitesinin kendi reklamını yapmasından, farklı web sitelerinde kendini tanıtmasından daha doğal ne olabilir. Nihayetinde amacımız web sitelerimize daha çok ziyaretçi trafiği getirmek ise haber siteleri de dahil olmak üzere farklı backlink kaynaklarından doğru şekilde yararlanmakta yanlış bir şey olmamalıdır.

Fakat her konuda olduğu gibi burada da işin bir takım incelikleri bulunuyor. Bu incelileri sizlerle paylaşarak, hangi haber sitelerinden ne şekilde backlink alabileceğinizi ve en iyi verim için nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşacağım.

Hatırlatma -> Web sitenizin arama motorlarında en iyi performansı göstermesi için şefin özenle hazırladığı kaliteli backlink paketlerini mutlaka inceleyin.

1. Haber Sitesi Backlink Nedir?

Haber sitesi backlink, özellikle Google News kayıtlı web sitelerinde bir içerik sayfasının gövdesinden alınan backlink türüdür.

Haber sitelerinden alınan backlinkler işin püf noktalarına dikkat edilirse SEO ve Google sıralamaları açısından son derece faydalı olabilmektedir.

2. Otoriter Haber Sitelerini Tercih Edin

Bir haber sitesinin Ahrefs DR veya Semrush AS değerinin yüksek olması tek başına bir şey kanıtlamasa da en azından belli bir kaliteye ve otoriteye sahip olduğunu gösterebilir.

Otoriter olan fakat organik trafiği olmayan web siteleri, tek başına Ahrefs DR gibi metriklerin bir anlamı olmadığının en büyük kanıtıdır. Çünkü bu metrikler de işin ustaları tarafından manipüle edilebilmektedir.

Bir süre önce, redirect backlinkler şeklinde Google uzantılı alan adlarından alınan dofollow backlinklerle Semrush ve Ahrefs metriklerinin hızla yükseltilebildiğini gördük, buna benzer yöntemler daima var olacaktır.

Burada bir kaç metriği beraber değerlendirmek gerçekten yüksek metrikli bir haber sitesinden backlink aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Eğer Ahrefs DR değerine bakıyorsanız bir de organik trafik değerlerine bakın, doğrulanmış bir ziyaretçi trafiği verisi edinmeye çalışın. Bir web sitesinin Ahrefs DR değeri gerçekten yüksek ise iyi bir organik trafiği de olmalıdır.

Eğer Semrush gibi bir araca erişme imkanınız varsa, backlinklerini kontrol ederek yüksek otorite sağlayan backlinklerin yönlendirme ve yorum gibi kalitesiz kaynaklardan gelip gelmediğine bakın.

3. Aylık Tekil Ziyaretçi Sayısını Öğrenin

Toplam aylık tekil ziyaretçi sayısı bir web sitesinin ne kadar popüler olduğunun bir göstergesidir. Daha çok ziyaretçiye ulaşan haber sitesinden bir backlink aldığınızda bu haberin daha fazla kişi tarafından görülecektir.

Böylece, backlinkiniz web sitenize referral ziyaretçi trafiği getirecek hem tanıtımdan alacağınız verim artacak hem de Google sıralamaları üzerinde daha etkili olacaktır.

Dolayısıyla da iki haber sitesi arasından seçim yapmanız gerekiyorsa daha çok ziyaretçi sayısına sahip olan web sitesi genel olarak SEO açısından daha iyidir (diğer parametrelerin eşit olduğunu varsayıyorum)

4. İçerik Özgünlüğü ve Google News Kaydı

Tüm içeriklerini botla çeken ve hiç bir özgün içeriğe sahip olmayan haber sitesinin web sitenizin tanıtımına yönelik bir katkı sağlaması oldukça zordur.

Öte yandan, haber kaynakları aynı olduğundan orijinal ve tamamen özgün bir haber üretmek de neredeyse imkansızdır.

Bu durum haber sitelerinde Google News kaydının önemini göstermektedir. Eğer bir web sitesinde Google News kaydı varsa, haber içeriklerinin kopya olması veya olmaması alacağınız backlinkin etkisi açısından bir anlam ifade etmeyecektir.

5. Haber Sitesinin Yaşını Dikkate Alın

Yıllanmış haber sitelerinden alınan backlinkler çoğu zaman daha kıymetlidir. Bunun bir nedeni de, haber sitesine zamanla daha çok backlink verilmesidir.

Elbette bir haber sitesinin yaşı tek başına anlamlı bir kriter değildir, otorite, içerik kalitesi ve popülerlik gibi durumları bir bütün halinde değerlendirerek karar vermekte fayda var.

6. Backlink Alımınızı Zamana Yayın

Çok sayıda haber sitesinden bir anda backlink almak hem o backlinklerden alacağınız verimi düşürür hem de sitenizi riske atar.

Haber sitesi backlink alımınızı zamana yayın, iki günde bir, haftada 2-3 adet ile sınırlandırarak kontrollü şekilde ilerleyin.

7. Backlink Profilinizi Çeşitlendirin

Sürekli aynı backlink kaynaklarını kullanmak, web sitenizin arama motorlarından ceza almasına neden olabilir.

Haber sitelerine ek olarak, sosyal medya paylaşımları, blog tanıtımları gibi farklı kaynaklardan backlink edinmek doğal bir profil oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

SONUÇ

Güçlü bir backlink profili oluşturmak için haber siteleri olmazsa olmazdır. Özellikle otoriter, yüksek hitli ve yıllanmış haber sitelerinden backlink almak web sitenizin arama sonuçlarında çok daha iyi performans göstermesini sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir