Güçlü Backlinklerin Özellikleri

Web sitenizin arama motorlarında en iyi performansı göstermesine yardımcı olacak güçlü backlinklerin hangi özelliklere sahip olduğunu öğrenerek, SEO çalışmalarınızı verimli hale getirmek istiyorsanız bu içerik tam size göre.

Bir backlinki hangi özellikler güçlü yapar, hangi özellikler backlinkin etki gücünü azaltır ve kaliteyi düşürür?

1. Popülerlik

Popüler bir web sitesinden gelen backlink Google gözünde daha değerlidir. Örneğin, web sitenize onedio.com, hurriyet.com.tr gibi Türkiye ‘nin en popüler siteleri link veriyorsa Google web sitenize güvenir, ve bunu güçlü bir güven sinyali olarak değerlendirir.

Böylesine popüler ve herkes tarafından bilinen sitelerden backlink edinmek oldukça zor olabilir. Fakat yine de web sitenizin hizmet verdiği sektörde önde gelen sitelerde yer alarak popüler sitelerin etkisinden yararlanabilirsiniz. (Sektör dergiler gibi)

2. Ziyaretçi Trafiği

Ziyaretçi sayısı yüksek olan siteler Google gözünde daha değerlidir. Bu aynı zamanda bu web sitelerinin pek çok arama sorgusundan organik trafik aldığının da bir göstergesidir.

Daha çok arama sorgusunda sıralama alan ve organik trafik çeken web siteleri her şeyden önce belli bir konu otoritesine sahiptir ve bu sitelerden gelen backlinkler arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanızaa yardımcı olur.

3. Site Yaşı

Site yaşı ile domain yaşı aynı şey değil. Yıllanmış ve uzun zamandır yayında olan web siteleri Google gözünde daha güvenilirdir. Bunun pek çok nedeni var fakat yeni sitelerin bir çoğu kısa bir süre sonra kaderine terk edilmekte ve kapanabilmektedir.

Bir web sitesinin en azından 3 yaşını doldurması internetteki varlığını devam ettirme konusunda iddialı olduğunu gösterir.

Sonuç olarak yaşça daha büyük olan web sitelerinden gelen backlinkler çok daha değerli ve etkilidir. (Backlink paketlerimizde bu konuya azami dikkat ettiğimizi bilmelisiniz)

4. Domain Rating Değeri

Her ne kadar Ahrefs DR, MOZ DA gibi domain otoritesini gösteren metrikler kolayca manipüle edilebilse de çoğu web sitesinde diğer metriklerle birlikte değerlendirildiğinde, DR değeri yüksek sitelerden alınan backlinklerin Google sıralamalarında daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

DR değeri ile birlikte MOZ DA değerine ve sitenin yaşına da bakarsanız daha sağlıklı bir değerlendirme yapma şansınız olur.

5. Sayfanın İçerik Kalitesi

Backlink aldığınız sayfa içeriğinin uzunluğu, yararlı bilgiler içermesi bu sayfanın Google da sıralama alarak trafik üretmesine yardımcı olacaktır.

Böylece, sadece backlink edinmekle kalmamış aynı zamanda web sitenize ziyaretçi de çekmiş olacaksınız.

Ziyaretçi getiren geri bağlantı, içeriğin kalitesini ve ilgili olduğunu ortaya koyan önemli bir parametredir ve SEO çalışmalarınızdan en iyi verimi almanızı sağlar.

SONUÇ

Güçlü backlinkler gerçek ziyaretçisi olan, ilgili ve kaliteli sitelerden gelir. Web sitesi genel kategoriden bile olsa, içeriğin ilgili olması backlinklerden alacağınız verimi en üst düzeye çıkaracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir