Footer Backlink Nedir?

Footer backlink, web sitelerinin alt kısmından (bu alana footer adı verilir) alınan geri bağlantı türüdür.

Genelde, web sitelerinde footer gibi bölümler sabit olarak kaldığından bir web sitesinin footer kısmından backlink aldığınızda aslında o sitedeki tüm sayfalardan backlink almış olursunuz.

Footer backlinklerin bir takım riskleri de bulunmaktadır, onlara da değineceğim fakat öncelikle size net bir şekilde şunu söylemek isterim, doğru uygulandığında footer geri bağlantılar genel olarak tüm anahtar kelimelerde yükselmenize yardımcı olabilir.

Footer link alırken dikkat etmeniz gerekenler ise şunlar;

Footer Backlinkler Sabit Backlink Kapsamındadır

Sabit backlinkler aslında kısaca yukarıda da açıkladığım üzere, o sitedeki tüm sayfalardan link almak demektir.

Örneğin bir sitede 1 milyon sayfa var ve siz bu sitenin footer kısmından backlink aldınız, 1 milyon sayfanın tamamından backlink edinmiş oluyorsunuz.

Buradaki en büyük problem anchor text çeşitliliğinin sağlanamaması (doğal olarak aynı çapa metin üzerinden backlink almış olacaksınız.)

Footer Linklerin Kaldırılması Durumunda Siteniz Olumsuz Etkilenir

Sabit bir alandan backlink aldığınız için, bir anda yüz binlerce sayfadan (daha fazla da olabilir) geri bağlantıya sahip oluyorsunuz.

Bunun kötü tarafı bu linkler kaldırıldığında web siteniz pek çok anahtar kelimede sıralama kaybediyor ve hitleriniz düşmeye başlıyor.

Çünkü toplam backlink sayınızın büyük bir bölümünü kaybetmiş oluyorsunuz. Footer alanından link satın almak işte bu yüzden çok akıllıca bir yaklaşım değil.

Aslında bir bakıma web sitenizin geleceğini bir başka siteye bağlamış oluyorsunuz ve er ya da geç o linkler kaldırıldığında siteniz bundan çok olumsuz etkilenebiliyor.

Footer Backlinkler Doğal Değildir

Bilmiyorum bunu söylemeye gerek var mı ama bu tür backlinkler doğal değildir, bir defa aynı çapa metin üzerinden çok sayıda link almış oluyorsunuz bir de buna ilaveten, eğer çapa metin anahtar kelimenizden oluşuyorsa Google buldozer gibi web siteniz üzerinden geçebilir.

Tam eşleşmeli anchor text kullanımının en büyük riski Penguen ‘e yakalanmak. Bir de çok sayıda bu şekilde link olması çok büyük bir risk faktörü.

Footer Backlinkler Nasıl Alınmalı?

Bir backlink uzmanı olarak, footer alanından link almanızı kesinlikle tavsiye etmediğimi söylemeliyim.

Fakat bazı sektörlerde footer linkler olmadan iyi bir sıralama alamıyorsunuz, rakipleriniz ağırlıklı olarak footer linklerle ayakta duruyorsa mecburen footer link alımı yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Böyle bir durumda, aşağıdaki parametrelere dikkat edin.

  • Anahtar kelimenize footer link almaktan kaçının (marka adı veya site domain adresi üzerinden alım yapmaya çalışın.)
  • Nofollow olarak alın, böylece link kaldırıldığında siteniz minimum hasarla bu kaybı atlatabilecektir.
  • Mümkünse linkin hiç kaldırılmamasını sağlayın (ömür boyu sponsorluk vb)

SONUÇ

Footer alanından alacağınız backlinkler, link inşası stratejinizin bir parçası olmamalı. Olabildiğince alacağınız backlinkleri farklı domainlere yayarak çeşitliliği sağlamaya çalışmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir