5 Adımda Etkili Backlink Nedir?

Backlinkler SEO çalışmalarımızın en önemli sac ayaklarından birini oluşturmaktadır. Fakat her backlink etki bakımından aynı değere sahip değildir.

Etkili backlink bir takım kritik özelliklere sahip olmalıdır ve bu özelliklerin varlığı etki gücünü belirlemektedir.

Bu makalede bir geri bağlantının etkili olabilmesi ve Google sıralamalarınız gerçekten iyi bir noktaya getirmesi için hangi temel kriterlere sahip olması gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

1. Domain Yaşı

Domain yaşı her ne kadar tek başına bir anlam ifade etmese de bir backlink kaynağının domain yaşının yüksek olması genel olarak daha çok backlik, daha yüksek konu otoritesi ve Google gözünde daha güvenilir bir web sitesi olarak değerlendirilmektedir.

Belli bir yaşın üzerindeki web sitelerinin pek çok açıdan otoriter backlink kaynağı olarak kabul edildiğini ve bu açıdan içeriklerinin yayınlanır yayınlanmaz indeks alarak iyi bir sıralama aldığını biliyoruz.

Buna benzer parametreler yaşlı web sitelerinden alınan backlinklerin daha etkili olmasını sağlamaktadır.

2. Sahip Olduğu Toplam Backlink Sayısı

Bu aslında gayet açık. Bir web sitesi ne kadar çok backlinke sahip olursa, o web sitesinden alınacak backlinkler de o kadar değerli olacaktır.

Toplam backlink sayısı fazla olan siteleri bulmak için de Ahrefs, Semrush gibi araçları kullanabiliriz.

Ahrefs, toplam backlink sayısını ücretsiz olarak her zaman görebileceğimiz bir araçtır. Üstelik, Ahrefs sizden üye girişi yapmanızı da istemez buradan araca ulaşabilir, kendi web siteniz veya backlink alımı yapacağınız web sitesi için toplam backlink sayısını görebilirsiniz.

3. Backlink Verilen Sayfanın İçeriği

Backlink verilen sayfadaki içerik de etkili backlink kriterleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Web sitenizin konusuyla ilgili, kaliteli ve uzun bir içerik üzerinden gelen backlink her zaman arama sonuçlarında çok daha iyi sıralama almanızı sağlayacaktır.

Google algoritmaları için ilgililik çok önemli bir kriterdir. Güçlü bir backlink ancak ilgili sayfaya ilgili içerik üzerinden gelmelidir.

Örneğin, siz “etkili backlink” anahtar kelimesinde iyi bir sıralama almak istiyorsunuz. Dolayısıyla konu etkili backlinklerin özellikleri, sahip olduğu bir takım özellikler vb olmalıdır.

Eğer farklı bir konu içeriği üzerinden backlink alırsanız bunun hemen hemen hiç etkisi olmayacaktır. Dolayısıyla da, backlink aldığınız sayfanın içeriği, makale alt başlıkları, uzunluğu son derece önemlidir.

4. Backlink Veren Sayfadan Yapılan Çıkış Sayısı

Normal senaryoda, bir sayfadan ortalama 4-5 farklı siteye çıkış yapıldığını görürüz. Bunun dışındaki senaryolar net bir şekilde backlink etkisini azaltır.

Eğer kaynak sayfadan sadece size backlink çıkışı yapılıyorsa etki bakımından en iyisi budur.

Ek olarak belki 1 adet otoriter siteye de backlink çıkışı yapılabilir (vikipedi olmasın, çünkü herkes bunu yapıyor, kendi sektörünüzde otoriter bir çok web sitesi vardır mutlaka, sektörünüzün vikipedilerini bulmalısınız, mutlaka Türkçe olmak zorunda değil, yabancı kaynaklar da olur)

Bazı web sitelerinde hemen her sayfada yüzlerce backlink bulunduğunu görüyoruz. Bu daha çok yorum backlink türünde , edu-gov uzantılı sitelerden yorum alanı üzerinden backlink alırken karşılaştığımız bir durum.

Böyle bir durumda zaten o sayfalar tamamen SPAM olmuş demektir. SPAM olmuş sayfalardan alacağınız geri bağlantıların etkili backlinkler olarak değerlendirilemeyeceği, hatta sıralama kaybına bile neden olabileceği göz önünde bulundurmanız gereken ciddi bir risk.

5. Backlink Veren Sitenin İlgi Düzeyi

Backlink kaynağı web sitesinin, web sitenizle ilgi düzeyi de backlink etkisini artıran önemli bir paremetredir. Backlink veren sayfa zaten ilgili içeriğe sahip olmak zorunda.

Fakat burada sitenin genel olarak ilgili olmasından söz ediyoruz. Somut örnek vermek gerekirse, backlink hizmeti veren bir web sitesinin, backlink, SEO gibi konularda yazan bloglardan alacağı backlinkler her zaman daha değerlidir.

Güçlü bir backlink profili oluşturmak için olabildiğince ilgili sitelerden backlink alımı yapmak elbette çok önemli. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir, bunu da kabul etmek gerek.

O zaman etkili backlinkler oluşturmak için en azından profilimizde bir miktar ilgili sitelerden gelecek backlinklere yer vermeliyiz. Eğer birebir web sitemizin konusuyla ilgili siteler değilse, yakın olması da yeterli olacaktır.

Hatırlatma -> Web sitenizin Google arama sonuçlarında yükselmesi için özenle seçtiğimiz güçlü backlink paketlerine göz atmak isteyebilirsiniz.

Sonuç

Etkili backlink, otoriter, belli bir geçmişe sahip ve sitenizin konusuyla olabildiğince bağlantılı backlinktir. Her zaman bu tür geri bağlantıları bulamayabilirsiniz. Fakat, bulduğunuzda gerçekten bu tür bağlantıların çok etkili olduğunu bilin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir