Doğal Backlink Nedir?

Doğal backlink, web sitenizle aynı sektörde yayın yapan veya konusu benzer olan web sitelerinden doğal çapa metinler ile alınan backlinklerdir.

Bir backlinkin doğal olarak değerlendirilebilmesinin bazı şartları vardır. Bunları sırasıyla açarak sizlere doğal geri bağlantıların özelliklerini açıklamaya çalışacağım.

Doğal Backlinkler İlgili Sitelerden Gelir

Bunu pek çok defa vurgulamaya çalıştım. Eğer börek tarifi yayınlayan bir siteyseniz backlink konulu bir siteye neden link veresiniz? (veya tam tersi)

Bu yüzden her zaman en etkili ve Google sıralamaları üzerinde doğrudan etkisi olan backlink türü ilgili sitelerden gelen backlinklerdir.

Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü bu tür geri bağlantılar genelde ya doğrudan rakibinizdir veya edinilmesi zordur.

Yine de olabildiğince ilgili sitelerden veya sitenizin konusuna / sektörünüze yakın yerlerden backlink almaya çalışmanızı öneririm.

Doğal Backlinklerin Anchor Textleri Çeşitlidir

Anchor text, yani çapa metin çeşitliliği backlinklerin etki etmesinde kritik öneme sahiptir.

Backlinkleriniz ne kadar güçlü olursa olsun eğer sürekli hedef anahtar kelimeye backlink alıyorsanız bir süre sonra Google sıralamalarından tamamen çıkma riski ile karşı karşıya kalırsınız.

Çünkü Google Penguen doğal olmayan backlink profillerinde özellikle anahtar kelime üzerinden alınan geri bağlantıları mercek altına almaktadır.

Anchor text çeşitliliğini sağlamak için,

  • Tam eşleşmeli anchor textlerinizi %20 civarında tutun
  • Marka adı + anahtar kelime şeklinde %20 civarında
  • Marka adı ve site adı birlikte %20 civarında
  • Çıplak URL ye %40 civarında

olmak üzere anchor text profilinizi çeşitlendirin ve Penguenin gazabından korunmak için mutlaka çıplak URL ile markalı anchor textlere ağırlık verin.

Doğal Backlinkler Zamana Yayılmalıdır

Bir backlinkin doğal olması için zamana yayılması da önemlidir. Eğer bugün 10 tane backlink alımı yapar, 3 ay boyunca hiç backlink almazsanız bu backlinler çok da doğal görünmeyecektir.

Fakat şu da söz konusu olabilir. Diyelim ki bir reklam kampanyası yaptınız ve bir süre web sitenizde yoğun bir trafik oluştu. Bu dönemde daha fazla backlink edinmeniz gayet normaldir.

Doğallığı sağlamak adına backlinkleri olabildiğince zamana dağıtmalısınız. Örneğin her ay 5-10 adet backlink alımı yapın ve bu backlinkleri de ay içinde farklı zaman aralıklarına dağıtın.

Böylece, Google backlinklerinizin doğal olarak geldiğini bilecektir. (Öyle olmasa bile.) Takip etmek için Google calendar üzerinde hatırlatma kurabilirsiniz.

Toplu Backlink Alımı Yapmayın

Toplu backlinklerden kastımız bir anda binlerce yüz binlerce backlink alımı yapmaktır. Bu bildiğiniz SPAM dır fakat bunun ötesinde, web sitenizin sıralamalarını riske atacak çok yanlış bir uygulamadır.

300-500 backlinkin manuel olarak oluşturulması mümkün değildir. Bu yüzden bu tür kalitesiz ve zararlı backlink paketlerinden kaçınmalısınız.

Kaliteli backlink paketleri sınırlı sayıda, çeşitli ve kaliteli backlinkten oluşmalı ve ek olarak site içi düzenlemelerle desteklenmelidir. Böylece site içi ve site dışı SEO kriterleri bir arada optimize edildiğinden web sitenize faydası en üst düzeyde olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir