Blog Backlink Nedir?

Blog backlink, bloglardan alabileceğiniz backlink türüdür. Bu yazıda bloglardan nasıl backlink alabileceğinizi anlatacağım.

Bloglar belli bir konuda güncel içeriklerin paylaşıldığı web günlükleridir. Bloglardan alınan backlinkler bu yüzden diğer link türlerine göre hem daha etkili hem de daha değerlidir.

Örneğin, kadınlara yönelik ürünler sattığınız bir e-ticaret siteniz var ve bu sitenizi backlinklerle güçlendirmek, öne çıkarmak istiyorsunuz.

Böyle bir durumda kadınlara yönelik içerik üreten bloglardan blog backlink almak son derece mantıklıdır çünkü hedef kitleniz aynı.

Bir backlink, özellikle hedef kitlenizin bulunduğu yerden geldiğinde son derece kıymetlidir ve etkisi en üst düzeydedir.

Hedef kitlenizi dikkate alarak sitenizle aynı konudaki bloglardan link edinmeye çalışmanız önemli.

Peki bloglardan nasıl backlink alabilirsiniz?

Bunun için öncelikle sektörünüzde yayın yapan blogları tespit etmeniz gerekiyor. Google ‘da kısa bir arama yaparak, örneğin kamp malzemeleri satan bir web siteniz varsa,

“kamp blogu, kamp yerleri, kampçılık yazıları..” gibi aramalar yaparak ilgili blog sitelerini bulabilirsiniz.

Daha sonra bu blogların iletişim sayfası üzerinden irtibata geçerek, sponsorlu içerik yayınlayıp yayınlamadıklarını sorun.

Büyük bir kısmından evet cevabını alacaksınız. Bu şekilde hazırlamış olduğunuz faydalı bir içerik üzerinden web sitenizdeki ürün kategorilerine veya ürünlere link vererek blog backlink almış olursunuz.

Ayrıca şunu da belirtmeliyim, bir liste yaparak bu web sitelerinin domain metriklerini de bir kenara kaydedin.

Her ay örneğin 2-3 siteden backlink alımı yaparak çok daha doğal ve etkili bir link inşası stratejisi geliştirmiş olursunuz.

Blog backlinklerin etkili olmasını sağlayan bir diğer faktör ise bu linkerin contextual özelliğe sahip olmasıdır (yani bağlamsal / metin üzerinden alınan backlinkler)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir