Backlinkler Neden Önemlidir?

Backlinkler SEO çalışmalarının en güçlü sac ayaklarından birini oluşturmaktadır. Bu sac ayakları ise; arama amacına uygun kaliteli içerik, site içi SEO ve kaliteli backlinklerdir.

Backlinkler olmadan, rekabeti yüksek ve hacimli anahtar kelimelerde iyi bir sıralama almak neredeyse imkânsızdır.

Fakat tek başına backlinklerle de iyi bir sıralama almanız mümkün değil. Öncelikle Google ‘da gerçekleştirilen arama sorgusunda kullanıcının arama ile ulaşmak istediği amacın karşılanması daha doğrusu kullanıcının aradığını bulabilmesi gerekir.

Arama Amacına Uygun Kaliteli İçerikler

Bir örnek üzerinden bunu açıklamak gerekirse, kullanıcı Google ‘da “backlink nedir?” araması yapmış olsun.

Burada amaç backlinklerin ne olduğunu, SEO için ve google ‘da yükselmek için ne kadar önemli olduğunu anlayabilmektir. Esasen kullanıcının backlinkler konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığını ve öğrenmeye çalıştığını söyleyebiliriz.

Böyle bir durumda, backlinkin ne olduğunu etraflıca açıklayan bir blog yazısı arama niyetini karşılayacaktır.

Şimdi bir de “backlink paketleri” arama sorgusunu ele alalım. Bu arama sorgusunda ise, kullanıcının backlinkin ne olduğunu bildiğini fakat, backlink paketi satın alma niyetinde olduğunu değerlendirebiliriz.

Site içi SEO Önemlidir

Site içi SEO ‘nuz doğru yapılandırılmamışsa aramada üst sıralarda çıkmanız oldukça güçtür. Bu konuda tek başına backlinklerin yapabileceği çok fazla bir şey de yoktur.

Peki site içi SEO adına neler yapılmalı, kısaca bunlardan da bahsetmek istiyorum.

  1. SEO başlığınız (title tag) mutlaka anahtar kelimenizi içermeli.
  2. Meta açıklamanız anahtar kelimenizi içermeli
  3. URL adresi anahtar kelimenizi içermeli
  4. İçerik arama amacına uygun olmalı (Google ilk sayfa arama sonuçlarını kontrol ederek ne tür içeriklerin birinci sayfada çıktığına bakın.)
  5. Kaliteli ve ilgili görsellerle içeriklerinizi zenginleştirin böylece kullanıcı deneyiminizi de en üst düzeye çıkarma şansınız olacaktır.

Unutmayın, Google backlinkleri tek başına bir sıralama kriteri olarak değerlendirmiyor. Pek çok faktörle birlikte backlinkler Google aramalarında üst sıralarda çıkmanız için halen son derece etkilidir.

Güçlü ve kaliteli backlinklerle birlikte web sitenizin organik trafiğinin artacağından şüpheniz olmasın fakat şunu da aklınızın bir köşesinde bulundurmalısınız; SEO zaman alan bir süreçtir, akşamdan sabaha web sitenizde çok büyük gelişmeler olmayacağını bilmeniz gerek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir