Backlink Nedir?

Backlink nedir ve ne işe yarar? Daha önemlisi backlinkler ile Google ‘da nasıl sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz? Bu yazıda tüm bu soruların cevabını bulabileceksiniz.

Backlink Nedir?

Backlink, kısaca “geri bağlantı” anlamına gelir ve bir web sitesine diğer sayfalardan verilen bağlantıları / linkleri ifade eder. Backlinkler, SEO çalışmalarının önemli bir sac ayağını oluşturmaktadır.

Site içi linklerle backlinkler birbirine çok benzemektedir. Bir tek farkla, backlinkler diğer sitelerden sizin sitenize verilen bağlantılardır. Site içi linklerde ise tüm linkler yine site içindeki diğer sayfalardan gelir.

Backlink nedir ve neden önemlidir?

Sizin siteniz A sitesi olsun. A sitesine, B, C, D, E, F gibi farklı web sitelerinden sitenize link verilmiş olsun. İşte bu linkler / bağlantılar backlink olarak isimlendirilir.

Backlink ingilizce bir sözcük olup “geri bağlantı” olarak Türkçeye çevrilebilir.

İncelemenizi Tavsiye Ederiz > Google ‘da üst sıralara tırmandıran süper güçlü backlink paketleri

Backlinkler Ne İşe Yarar?

Backlinkler, Google ‘da üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olur ve Google sıralama algoritmasının bir parçasıdır. Fakat her backlink aynı etkiye sahip değildir. Öyle ki Google çoğu backlink türünü hiç dikkate almamaktadır.

Backlinkler bir tür referans olma veya oylama olarak da düşünülebilir. Buna göre eğer bir web sitesine farklı web sitelerinden geri bağlantılar (backlinkler) veriliyorsa bu web sitesinin kaliteli ve referans gösterilmeye değer içeriklere sahip olduğuna işaret eder.

Google, backlinkleri bir tür sinyal olarak değerlendirmektedir. Buna göre, sitenize gelen kaliteli backlinkler sıralamalarda üste çıkmanıza yardımcı olmaktadır.

Hangi Backlinkler Daha Etkilidir?

Backlinklerin sıralama gücü değişkendir. Bazı backlink türleri sıralama üzerinde sıfır etkiye sahiptir, öyle ki bu backlinkleri almak için yorulmanıza gerek yoktur Örneğin, yorum backlinkler ve analiz / whois backlinkler bu şekilde düşünülebilir.

Bu tür backlinkleri edinmek için boş yere uğraşmayın. Fakat bir şekilde alınmışsa veya oluşmuşsa da bırakılabilir, faydası da zararı da olmaz.

En etkili ve Google algoritmalarına göre etkili backlink türü doğrudan sitenizin konusuyla aynı sitelerden gelen backlinklerdir. Çünkü bu tür backlinkleri edinmek çok zordur, genelde bu siteler doğrudan rakibinizdir ve size link vermek istemezler.

Rakip olmasa da sektördeki diğer ilgili sitelerden alınacak backlinkler de son derece etkili olacaktır. Şöyle ki, 20 tane diğer backlinkler yerine 1 tane sektörel backlink çoğu durumda sıralamalar üzerinde çok daha etkili olmaktadır.

Elbette burada backlinklerin nasıl alındığı da önemli. Google ‘da iyi bir sıralama hedefliyorsanız backlink aldığınız sayfa içeriğinin aşağıdaki özelliklere sahip olmasında büyük yarar var,

 • Sitenizin konusuyla ilgili
 • Faydalı bilgiler içeren
 • En az 750 kelime veya daha uzun
 • Belli bir ziyaretçi kitlesi olan

Şunu da belirtmekte fayda var, Google contextual (bağlamsal) backlinkleri seviyor. Ne demek bu? Şu demek, bir sayfa var ve bu sayfada örneğin backlink nedir konusunu işliyoruz, doğal olarak bu sayfa üzerinden backlink ile ilgili kaynaklara link verilecektir.

İşte bu şekilde metin üzerinden ilgili diğer sitelere / kaynak sayfalara verilen backlinkler bağlamsal backlinkler olarak bilinir ve en doğal backlink alım şekli olarak bilinir.

Ek olarak Webilkon tarafından yayınlanan Backlink Kalitesine Etki Eden Faktörler yazısını da mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Anchor Text ve Önemi

Anchor Text, çapa metin anlamına gelir ve backlink aldığınız metin parçası olarak ifade edilebilir. Anchor text backlinklerinizden alacağınız verimlilik üzerinde çok büyük rol oynamaktadır.

Doğal olmayan bir anchor text çok kaliteli backlinklerden hiç bir verim alamamanıza neden olabilmektedir.

Bu yüzden anchor text konusunda şunlara dikkat edilmelidir:

 • Tam eşleşmeli anchor text kullanımını sınırlandırın (birincil anahtar kelimeniz üzerinden çok fazla backlink alımı yapmayın, özellikle yeni sitelerde ilk backlinkleriniz anahtar kelime üzerinden olmamalı)
 • Marka adı ve site adresini anchor text olarak kullanın (backlinksefi.com , Backlink Şefi, BacklinkSefi.com gibi)
 • Descriptive (tanımlayıcı / açıklayıcı) anchor textler kullanın (Örneğin: “backlink nedir” yerine “backlink nedir detaylı anlatım”)
 • Çıplak URL leri anchor text olarak kullanın (Örneğin https//www.backlinksefi.com gibi.)

Doğal bir anchor text dağılımı, hem orta / uzun vadede sitenizin Google Penguen cezalarından korunmasını sağlar hem de sıralamala kayıplarının önüne geçer.

Anchor textler sadece metin üzerinden alınan backlinkler için geçerlidir. Eğer bir görsel üzerinden backlink alıyorsanız (banner gibi) burada bir çapa metinden söz edilemez.

Tekrar uyarmak istiyorum, en büyük hatalardan biri özellikle yeni web siteleri için tam eşleşmeli çapa metin kullanımıdır (yani anahtar kelime üzerinden backlink almak)

Backlink Alım Hızı Neden Önemlidir?

Google algoritmalarını sürekli geliştiriyor. Bir web sitesinin kısa sürede çok sayıda backlink alması da Google algoritmalarına göre yaygın bir link manipülasyonu olarak değerlendiriliyor.

Backlink alım hızı web sitelerinin SEO stratejilerinde özellikle rekabetin yoğun olduğu anahtar kelimeler için kritik öneme sahip. Kısa sürede çok fazla backlink alarak zor anahtar kelimelerde ilk sayfaya çıkabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Buna göre, her ay belli sayıda kaliteli backlink alarak en azından 6 aylık sürece dağıtılan bir backlink alımı zor anahtar kelimelerde iyi bir sıralama için önemli.

Bu inceliği bilmeyen arkadaşlar ne yazık ki kısa sürede sonuç alabileceği yanılgısına kapılarak çok sayıda backlink alıyor ve sitenin sature olmasına neden oluyor. Daha sonrasında backlink çalışmasının bir faydasını görecekse de ne yazık ki göremiyor.

Yeni Siteler Backlink Almalı mı?

Google arama motoru algoritmasına göre web sitenizi açalı en azından bir 6 ay kadar olmadıysa arama sonuçlarında pek bir varlık gösteremiyorsunuz.

Bunun en önemli nedeni ise yeni sitelerin henüz acemi olması ve içeriklerini tamamlamak ve sitelerini düzene sokmak belli bir sistem oturtmak için zamana ihtiyaç duymalarıdır.

Google bu nedenle ilk 6 ayda sitelerin aldığı backlinklere daha şüpheci yaklaşmaktadır. Çünkü henüz doğru düzgün organik trafik alamıyorken kim neden sitenize backlink versin?

Bu yüzden özellikle yeni sitelerin ilk dönemlerinde agresif backlink alımlarından uzak durması hele de anahtar kelime üzerinden (tam eşleşmeli) backlink alımından olabildiğince kaçınması büyük öneme sahiptir.

Burada yer alan Yeni Siteler için SEO (Sandbox Etkisi Nedir?) başlıklı yazıda bu konunun detaylarına değinildiğinden burada ayrıca yer vermiyorum.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink alımında aşağıda paylaşacağım kriterlere dikkat etmeniz backlinklerden alacağınız verimi kat kat artıracaktır.

 • Az Sayıda Kaliteli Backlink Alın: Çok fazla backlink almanıza gerek yoktur. Az ama öz yüksek kaliteli backlinkler sıralamalar üzerinde daha etkili olmaktadır.
 • Yeni Sitelere Backlink Almayın: Yeni açılan web sitelerinin backlink almasını önermiyoruz. Bununla birlikte reklam amaçlı ve ziyaretçi getirecek nofollow backlinkler faydalı olabilir.
 • Sürekli Aynı Tip Backlinkler Almayın: Örneğin sürekli haber sitesi tanıtımı üzerinden link almak doğal olmayan bir link profili oluşmasına yol açacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir