13 Adımda Backlink Alımı Nasıl Yapılmalı?

Backlink alımı, web siteniz için diğer web sitelerinden backlink edinmek anlamına gelir. Farklı backlink çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar arasında en etkili olan backlink türü ilgili yazı / makale içerisinden alınan backlinklerdir.

Backlink alımı yapmak istiyorsunuz fakat backlink inşasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. İşte, SEO çalışmalarının en önemli ayaklarından biri olan backlink alımı konusunda tüm bilmeniz gerekenler:

Hatırlatma -> Şefin büyük bir özenle hazırladığı ve sayfa düzeyinde SEO çalışmalarıyla birlikte sunduğu kaliteli baclink paketlerine göz atmak isteyebilirsiniz.

1. Backlink Alımı Neden Gerekli?

Öncelikle bu sorunun cevabını vermek gerek. Backlinkler, SEO çalışmalarının önemli bir bölümünü oluşturur. Bir başka ifadeyle, tek başına backlink inşasının bir anlamı yoktur. Eğer sağlam bir içerik, doğru yapılandırılmış sayfa içi SEO yoksa backlinklerden tek başına mucizevi sonuçlar beklemeyin.

Fakat özellikle hacimli ya da kazandıran anahtar kelimelerde güçlü backlinkler olmadan iyi bir sıralama almak neredeyse imkansızdır.

Nasıl backlink aldığınız, hangi hızda ve kaç adet alım yaptığınız elbette önemli. Bu konularda sitemizde epey bir makale mevcut, blog kısmını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

2. Az Sayıda Kaliteli Backlink Alın

Daha az sayıda kaliteli backlink, çok sayıda düşük kaliteli backlinkten daha etkilidir. Çoğu zaman 1-2 adet kaliteli link ile (içeriğin kaliteli olması da önemli) hedef anahtar kelimede çok iyi sıralamalar almanız mümkündür.

Zaten daha fazla backlink her zaman daha iyi bir sıralama anlamına gelmez. Örneğin, 1 adet backlink alımı yaptığınızda 15 sıralama yükselirken bir anda 20 adet backlink alımı yaparsanız yalnızca 3-4 sıralama yükselebilirsiniz.

Arama motorları, backlinklerin manipüle edilmemesi için algoritmalarını sürekli geliştiriyor. Aceleci davrandığımızı ve çok sayıda backlink alarak iyi sıralama hedeflediğimizi de biliyorlar. Bu nedenle, akıllı davranmak zorundayız.

Az sayıda, belli aralıklarla ve kaliteli backlinkler edinmek her zaman en iyi sonucu alabileceğiniz en güvenli yoldur.

Tavsiye İçerik: Yorum Backlinkler SEO (Google Sıralamaları) Üzerinde Etkili midir?

3. Rakip Backlinklerin Sayısına Aldanmayın

Semrush gibi rakiplerin backlinklerini çıkarabileceğiniz araçlarda büyük bir yanılgıya düşebilirsiniz. Rakibinizin backlink profilinde 350 farklı alan adından backlink görünmektedir.

Bir anda bunu asla ulaşamayacağınız bir sayı olarak göreceksiniz, haklısınız da. 350 farklı alan adından backlink inşa etmek çok da kolay değildir.

Fakat gerçekte, Semrush veya Ahrefs ile gördüğünüz bu backlinklerin çok büyük bir kısmı Google tarafından hiç indeks almayan, dolayısıyla dikkate de alınmayan, çöp backlinklerdir.

Özellikle de backlink veren sayfalardan toplam çıkış sayısı binin üzerindeyse bu backlink kaynağı bildiğiniz spam yuvasına dönüşmüş demektir. Böyle backlinklerin, Google sıralama algoritması tarafından hiç bir suretle dikkate alınmadığını bilmelisiniz.

Bu kadar kesin konuşmamın bir tek nedeni var bu tür backlinkleri kullanarak çeşitli testler yaptım ve sıralamalarda hiç bir değişim olmadığını gördüm.

Rakibin 350 farklı alan adından gelen backlinklerinde aslında en fazla 5-10 adet Google tarafından dikkate alınan backlink olduğunu varsayabilirsiniz. Bunlar da genelde yazı içinden ve belli bir trafiğe sahip siteler olacaktır.

4. Organik Trafiği Olan Sitelerden Backlink Alın

Organik ziyaretçi trafiği, bir web sitesinin Google ‘da pek çok anahtar kelimede iyi sıralama aldığını dolayısıyla da başarılı olduğunu gösterir.

Organik ziyaretçi sayısı fazla olan bir sitenin içeriğinin kopya olması zaten mümkün değildir. Kaliteli içeriğe sahip web siteleri aynı zamanda Google ‘ın güvenini kazanmış, referans olarak vereceği backlinkler de bu nedenle son derece kıymetli olan sitelerdir.

Metrikleri ne kadar yüksek olursa olsun, bir web sitesinin hiç bir organik ziyaretçisi yoksa alacağınız backlinklerin etkisi son derece sınırlı olacaktır.

Bu nedenle bir web sitesinin belli bir ziyaretçi sayısına sahip olması backlink alırken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir.

5. Backlink Alımında Site Yaşına Dikkat Edin

Site yaşı daha fazla olan web sitelerinden alınan backlinkler Google sıralamaları üzerinde genellikle daha etkilidir.

Bunun bir kaç bariz nedeni vardır. Birincisi, yaşlı siteler Google için daha güvenlidir çünkü bir web sitesi belli bir süreyi doldurduğu için internet mecrasında daha tecrübeli olarak kabul edilir. Ayrıca yaşlı sitelerin genellikle daha çok backlinke sahip olduğu da bir gerçektir.

Backlink alımı yaparken, eğer seçme şansınız varsa daha yaşlı olan web sitelerini tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Fakat, yaşın tek başına bir anlam ifade etmediğini de belirtelim.

Eğer, yaşlı olmasına rağmen içerik kopya ise o web sitesinden alınan backlinklerin bir değeri olmayacaktır.

6. Backlink Kaynağı Sitenin İçerik Kalitesine Bakın

Backlink alacağınız sitenin içeriğinin kopya olmadığından ve farklı bir alan adında sitenin klonu olmadığından emin olun.

Rastgele seçeceğiniz sayafalardan belli kısımları Google ‘da aratarak kopya olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Kalitesiz ve kopya içerikler ile internette başarılı olunması mümkün değildir. Dolayısıyla da bu tür sitelerden alacağınız backlinklerin hiç bir etkisi olmayacaktır.

7. Sabit Alanlardan Gelen Backlinklerden Kaçının

Sabit backlinkler, footer veya sidebar gibi alanlardan alınan ve sayfalar değişse bile sabit kalan linklerdir.

Bu şekilde bir web sitesinde 10K içerik varsa her birinden link alınmış olursunuz. Fakat bu linklerin tamamı da aynı çapa metin (anchor text) üzerinden geleceği için çapa metin çeşitliliğine büyük zarar verecektir.

Özellikle anahtar kelime üzerinden sabit backlink almak intihar etmekle eşdeğerdir. Bu noktada, peki reklam amacıyla sabit link alsak bu da sorun olur mu sorusu aklınıza gelebilir.

Reklam olduğunu rel=nofollow ile belirttiğiniz sürece hiçbir sorun olmayacaktır. Aksine, bu backlink üzerinden tıklama da alıyorsanız SEO için de faydalı olacağından emin olabilirsiniz.

8. Backlink Kaynağından Yapılan Çıkışlara Dikkat!

Backlink alımı yapacağınız web sitesinin footer, sidebar gibi alanlarından yasadışı ve uygunsuz web sitelerine link çıkışı yapılmış olabilir.

Çoğu zaman bu linkleri gizleyerek sizleri yanılttıklarını da bilmeniz gerek. Eğer uygunsuz sitelere backlink verildiğini bilseydiniz o sitelerden tanıtım yazısı veya backlink hizmeti almayacaktınız.

Bu nedenle çoğu zaman CSS ve JS marifetiyle bu linkler gizlenmektedir. Gizlenen linkleri tespit etmek için ScreaminFrog gibi bir araçla backlink alınan web sitesinin komple taranması yerinde olacaktır.

Bu işlem çoğu zaman profesyonel olarak bu işi yapmayan kimseler için karmaşık bir süreç olduğundan, sayfanın kaynak koduna da bakabilirsiniz (kaynak kodunda bu linkleri görmek de kolay değildir.)

Yıllardır sektörde SEO ve profesyonel backlink hizmeti veren biri olarak defalarca bu konuda yalan söylendiğine şahit oldum. Özellikle müşterilerim için yürüttüğüm çalışmalarda bir program ile tarama yaparak temizliğinden emin olmadan hiç bir backlink kaynağını portföyüme eklemiyorum.

9. Olabildiğince İlgili Sitelerden Backlink Alımı Yapın

Web sitenizin konusu ile backlink veren web sitesinin konusu arasında bir paralellik olması backlinkten alacağınız verimi en üst düzeye çıkarmaktadır.

Çünkü Google ve diğer arama motorları, ilgi düzeyini güçlü bir sıralama faktörü olarak değerlendirmektedir.

Web sitemizin konusuyla en ilgili web siteleri ise genelde rakip sitelerdir. Alınması ve elde edilmesi en zor olan backlink türleri de zaten rakip sitelerden gelen backlinlerdir. Çoğu zaman bu tür backlinklere ulaşmak imkânsızdır.

Bu nedenle de çok değerli ve etkilidirler. Fakat birebir sitemizin konusuyla aynı olmasa da benzer konuya sahip siteler de değerli backlink kaynaklarıdır.

Oyuncak satışı yapan bir web sitesinin SEO hizmeti veren bir web sitesine backlink vermesi epey anlamsız ve mantık dışıdır. Fakat, genel kategoride yer alan bir haber sitesi doğası gereği oyuncak satışı yapan siteyi haberleştirebilir, link de verebilir.

İlgi düzeyi en ilgiliden en ilgisize doğru pek çok kademede değerlendirilebilir. Her zaman mümkün olmasa da, çoğu zaman web sitenizin konusuyla ilgili olabilecek konulardaki web sitelerinden backlinkler edinmeye odaklanmalısınız.

10. Tıklama Getirecek Sitelerden Backlink Alımı Yapın

Körü körüne backlink alımı yapmak yerine hakikaten web sitenize bir kaç tane de olsa tıklama getirebilecek sitelere yoğunlaşın.

Backlink veren kaynak sayfanın trafik üretmesi de bu anlamda çok önemlidir. Eğer faydalı ve ziyaretçi alan bir içerikse sadece backlink almakla kalmayacaksınız aynı zamanda tıklama da alacaksınız.

Belki de kaliteli bir haber sitesinde yayınlanan içeriğiniz web sitenize günde 5-6 tıklama getirecek ve bunlar müşteriye dönüşecek.

Böylece, backlinkleriniz gerçekte olması gerektiği gibi doğrudan pazarlamanın bir unsuru olarak kazanca da dönüşebilecek.

11. Backlink Kaynağı Sayfanın İçerik Kalitesi

Backlink aldığınız web sitesinin genel içerik kalitesi kadar backlink kaynağı sayfanın içerik kalitesi de önemlidir.

Konuyu etraflıca ele alan, kapsamlı bilgiler içeren bir makale üzerinden gelen backlink web siteniz için çok daha faydalıdır.

Öte yandan, backlink veren sayfanın uzun, faydalı ve dolayısıyla organik trafik alan bir içeriğe sahip olması referans ziyaretçi trafiği de getirecektir.

Sırf backlink almak için hazırlanmış yetersiz kaliteye sahip içerikler backlinkten alacağınız verimi de azalttığı için kaynak sayfanın içeriğine önem vermeye gayret etmelisiniz.

12. Sayfadaki Toplam Backlink Çıkış Sayısına Bakın

Sitedeki toplam çıkış sayısından daha çok sizin backlink aldığınız sayfadan yapılan çıkış sayısı önemlidir.

Örneğin bir backlink kaynağı sayfadan binlerce siteye backlink verilmişse (outbound link sayısı) bu sayfa artık SPAM olarak düşünülmelidir.

Binlerce değil fakat yine de yüksek bir çıkış sayısına sahip sayfalardan da uzak durmanızı şiddetle öneririm.

Bu tür sayfalardan gelen backlinklerin Google sıralamalarınıza bir katkısı olmayacaktır fakat sayfadaki çıkış sayısının artmasıyla birlikte sıralamanıza zarar verebileceğini bilmelisiniz.

Özellikle de yorum backlinkler, edu-gov siteler de olsa binlerce hatta on binlerce farklı siteye çıkış yapıldığından (hatta bu çıkışların büyük kısmı sakıncalı siteler oluyor) uzak durmalısınız.

13. Backlinkinizin Kaldırılmayacağından Emin Olun

Az sayıda backlink alımı yaptığınızda, backlinklerinizi kolayca takip edebilir ve bir süre sonra kaldırılıp kaldırılmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Kaldırılan backlinkler büyük bir problem. Her ne kadar link ekosu nedeniyle alınan bir backlinkin etkisi bir kaç ay devam etse de nihayet kaldırılan bir backlink sıralama ve organik ziyaretçi trafiği kaybına neden olabilmektedir.

Web sitesinin kapanması, tanıtım yazılarının bilinçli olarak silinmesi veya web sitesinin bir başkasına satılması gibi durumlara karşın bir excel listesinde backlinklerinizin listesini ve yetkili kişinin iletişim detaylarını bulundurun.

Belli aralıklarla backlink kaynağı sayfaları kontrol ederek silinip silinmediğini kontrol edin ve silinme durumunda vakit kaybetmeden web sitesinin sahibi ile iletişime geçerek sayfanın tekrar yayınlanmasını isteyin.

SONUÇ

Bu yazıda kendi tecrübelerim ışığında backlink alımı yaparken dikkat edilmesi gerekenlere değinmeye çalıştım.

Eğer web siteniz arama motorlarında yeteri kadar görünür değilse, rakipleriniz sizi geçmişse bizimle iletişime geçin, 13 yıllık tecrübe ile siteniz için en doğru backlink çalışmasını yürütelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir